Дали сте слушнале за КЕТО диетата, моментално најпопуларната кетогена исхрана во светот? Кој и да ја испроба е воодушевен од резултатите затоа што овозможува брзо губење на тежината и насочено слабеење, односно топење на масните наслаги. Она што најмногу им се допаѓа на сите е едноставноста на оваа диета и фактот дека не мора да гладувате.

Што всушност е КЕТО исхрана?

Доколку се одлучите за оваа диета, ќе консумирате најмала можна количина јаглехидрати и висок процент на здрави масти. Во бројки, тоа би изгледало вака – 75% масти, 20% протеини, 5% јаглехидрати.

Всушност, наместо храна богата со јаглехидрати, се консумира храна богата со масти и протеини.

Овој светски тренд во исхраната го следи најреномираниот производител на здрава храна „Виталиа“, членка на Македонско-руската стопанска комора, која прва во регионот разви линија на КЕТО производи, со врвен квалитет и уникатен состав.

Пронајдете сè што ви треба за КЕТО исхраната на полиците во вашиот маркет. Изберете КЕТО мусли Виталиа, кои имаат висока содржина на масти, се богати со протеини и растителни влакна и има само 3 грама јаглехидрати. Нема да биде лесно да се избере помеѓу трите вкусови – КЕТО gранола со јаткасто овошје и цимет, КЕТО гранола со кокос, какао и чоколадо или пак КЕТО мусли со јаткасто овошје и семиња. Овие мусли ќе ви обезбедат 15-17% од дневните енергетски потреби.

Верувале или не, во рамките на КЕТО линијата на „Виталиа“ има и вкусен здрав десерт – КЕТО пралине. Оваа идеална закуска е мешавина од квалитетно темно чоколадо, путер од кикирики и крцкави јатки. Со мала содржина на јаглехидрати, задоволува 7% од вашите дневни енергетски потреби.

Постојат и КЕТО крекери. Тие имаат 6 видови семиња – супер храна, а посебни ги прави фактот што се збогатени со протеин од грашок и арома од оригано. Тие најдобро се комбинираат со разни сосови и намази и ќе ви обезбедат 6% од дневните енергетски потреби.

Се прашувате како новата КЕТО диета ќе го подобри вашето здравје?

Овој вид диета ќе го подобри вашето кардио и ментално здравје, односно функцијата на мозокот. Исто така, ќе се намалат нивоата на триглицериди и ризикот од кардиоваскуларни болести.

Консумирајќи голема количина протеини, ќе го забрзате закрепнувањето на мускулното ткиво и со тоа ќе се поддржи работата на мускулите.

Поради нискиот внес на јаглехидрати, КЕТО диетата е добра за контрола на дијабетесот, бидејќи не предизвикува драстични скокови на нивото на гликоза во крвта и ги намалува нивоата на инсулин.

Кето исхраната исто така ќе ја намали појавата на акни, бидејќи нејзините состојки не предизвикуваат проблеми со кожата.

Чувајте го вашето здравје и за време на диета и слабеење, а во тој процес, КЕТО производите од „Виталиа“ ќе бидат вашите најдобри сојузници!