„ВИТАМИНКА“ ПОВТОРНО НА САЕМОТ „АНУГА“ ВО КЕЛН ВО ПОТРАГА ПО КУПУВАЧИ, ИСКУСТВА И ЗНАЕЊА

ПИ „Витаминка“ од Прилеп, членка на Македонско-руската стопанска комора,  повторно е дел од најголемото саемско случување  „Ануга 2021“ што се одржува во Келн, СР Германија. Компанијата изложи голем дел од својот асортиман, во групата кондиторски производи,...

МАКЕДОНСКИТЕ КОМПАНИИ ДО КРАЈОТ НА АВГУСТ ПЛАСИРАЛЕ СТОКА ВО РУСИЈА ЗА 38,2 МИЛИОНИ САД...

Македонските и руските компании за до крајот на август годинава истргувале стока во вредност од 124,9 милиони САД долари.Притоа, македонскиот извоз за осум месеци ја достигна вредноста од 38,2 милиони САД долари.Истовремено, овдешните компании купиле...

РУСКИОТ ИЗВОЗ ГОДИНАВА ЌЕ ЕКСПЛОДИРА

На крајот на 2021 година сумата на рускиот извоз ќе надмине половина билион долари, прогнозираат стручњаците на банката Citi. Вредноста на стоките извезени во странство веќе се приближи на максимумот во однос на долгогодишниот период, а најважните...

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СО ЕКО-СЕРТИФИКАТ ОД ЕБОР ЗА ПОДДРШКА НА ЕНЕРГЕТСКИ ЕФИКАСНИ ПРОЕКТИ НА ДОМАЌИНСТВАТА

Комерцијална банка, членка на Македонско-руската стопанска комора, се стекна со еко-сертификат заради својот значен придонес во успешна реализација на GEFF програмата на Европската банка за обнова и развој за кредитна поддршка на енергетски ефикасни проекти...

ОТПАДОТ ОД „МАКСТИЛ“ СТАНУВА ГРАДЕЖЕН МАТЕРИЈАЛ

Во рамките на проектот „Синдерела“, во кругот на фабриката „Макстил“ – Скопје, членка на Македонско-руската стопанска комора, беа презентирани градежни материјали на база на секундарна суровина, што се добива при процесот на...

РУСКИТЕ РЕЗЕРВИ НА НАФТА ДОВОЛНИ ЗА НАРЕДНИТЕ 30 ГОДИНИ, А НА ПРИРОДЕН ГАС ДУРИ...

Во последните 25 години во Русија се откриени десетпати помалку нови резерви на нафта и гас отколку во претходните четвртина век, соопштува рускиот државен геолошки холдинг „Росгеологија“. Резервите на нафта во Русија...

ИНТЕНЗИВИРАЊЕ НА СОРАБОТКАТА ВО ОБЛАСТА НА ТУРИЗМОТ МЕЃУ НАШАТА ЗЕМЈА И РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА

По најавата за два нови директни летови на руската авионска компанија „Нордвинд“ со кои се поврзаа Москва и Санкт Петербург со Скопје, се отвори можност за развој на туризмот и зголемен број руски туристи во...

„АЛКАЛОИД“ СЛАВИ 85 ГОДИНИ – ИЗЛОЖБА, ДОНАЦИЈА И ЗАВЕТ ЗА НАТАМОШЕН ГЛОБАЛЕН РАСТ

Првиот филм за „Алкалоид“ од 1950 година, најстарото кутиче и оригиналното одобрение за производство на лекот „Кафетин“; првите пакувања „Бекутан“, најстарите индустриски машини и голем број други компаниски експонати се поставени во...

СТАРТУВА НОВАТА АВИОЛИНИЈА НА „НОРВИНД ЕРЛАЈНС“ – СЕКОЈ ВТОРНИК ДИРЕКТНО ОД СКОПЈЕ ДО САНКТ...

Со летот што треба да пристигне денес (21.09.2021 година) во 13:35 часот на Меѓународниот аеродром Скопје, руската авиокомпанија „Нордвинд Ерлајнс” ја стартува новата авиолинија Санкт Петербург – Скопје. Како што соопшти...

ПУТИН ГИ ПРОДОЛЖИ ЕМБАРГОТО ДО КРАЈОТ НА 2022 ГОДИНА КАКО ОДГОВОР НА АНТИРУСКИТЕ САНКЦИИ

Претседателот Владимир Путин го продолжи ембаргото до крајот на 2022 година, воведено во 2014 година како одговор на антируските санкции.  Претседателскиот декрет беше објавен на порталот за правни информации. Покрај тоа, шефот...