„НОРДВИНД“ ОД МОСКВА СЛЕТА ВО СКОПЈЕ И ОТВОРИ НОВИ МОЖНОСТИ ЗА БИЗНИСОТ

И официјално е воспоставена директна авионска линија од Москва до Скопје и обратно. На 4 јуни во поладневниоте часови на скопскиот аеродром  слета авионот типот Боинг 737-800 на компанијата „Нордвинд“ и со тоа е после цели...

МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ: РАЗГОВОРИ ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ТРГОВСКАТА РАЗМЕНА И ИНВЕСТИЦИИТЕ

Заменик- претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, овие три дена ја предводи владината делегација во официјална посета на Русија заради учество...

ОД УТРЕ ПОВТОРНО СЕ ОТВАРА ДИРЕКТНА ЛИНИЈА СО МОСКВА, СЛЕТУВА „НОРДВИНД“ ВО СКОПЈЕ

Од утре на скопскиот аеродром почнува да функционира новата редовна авиолинија Москва-Скопје, со авиокомпанијата „Нордвинд“. Првиот авион на „Нордвинд“ од Москва ќе склета во Скопје во 17 часот и 10 минути.

„ТЕСЛА“ РАЗМИСЛУВА ДА ОТВОРИ ФАБРИКА ВО РУСИЈА

Еден од најбогатите луѓе на планетата и извршен директор на „Тесла“, Илон Маск, вели дека неговата компанија размислува да отвори фабрика во Русија. „Мислам дека сме блиску до воспоставување присуство на...

„ТИКВЕШ“ СО ДИПЛОМА НА „РАКИЈА ФЕСТ СОФИЈА“ ЗА „НАЈДОБРО УВЕЗЕНА РАКИЈА“ ВО БУГАРИЈА

Ракијата „Тиквеш” на македонската реномирана винарија од Кавадарци доби специјална диплома „Најдобра увезена ракија” за време на Ракија фест Софија, јави дописникот на МИА од Софија. „Тиквеш“  ја освои наградата во конкуренција...

РУСИЈА СО РЕКОРДНИ ДЕВИЗНИ РЕЗЕРВИ ОД ПРЕКУ 600 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Руските златни и девизни резерви достигнаа рекордни 600,9 милијарди долари, покажуваат податоците објавени од Централната банка на Русија. -Девизните резерви се зголемија за седум милијарди долари или 1,2% во текот на само...

ВЛАЖНИТЕ МАРАМЧИЊА „БЕКУТАН“ НА „АЛКАЛОИД“ СЕ ВРАЌААТ ДОМА – ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВААТ ВО ЃОРЧЕ...

Влажните марамчиња Becutan се производ од портфолиото на брендот, за првпат воведени на пазарот во 2006 година, изработени според оригинална рецептура на фармацевтските експерти од „Алкалоид“. По 15 години нивно производство надвор од земјава, пуштен...

НОВИ НАСАДИ НА „ТИКВЕШ“ ВО МЕСНОСТА БАБУНА – ИНВЕСТИЦИЈА ЗА ВРВЕН КВАЛИТЕТОТ ...

Влеговме во епидемија и „локдаун“, но ние не престанавме да инвестираме и продолживме понатаму. Успеавме да излеземе како победници против пандемијата – порача  Светозар Јаневски, претседателот на Управниот одбор на винаријата „Тиквеш”, членка на Македонско-руската...

„РУСКА ЧАШКА“ – СЛАДОЛЕД КОЈ ГО ОСВОЈУВА СВЕТОТ, ПОСЕБНО АМЕРИКАНЦИТЕ!

Во првото тромесечје годинава извозот на сладолед од Русија порасна за повеќе од 60 отсто. Заработката во овој сегмент на надворешната трговија достигна 14 милиони долари. Ледениот десерт најмногу го пазареа Американците (пет милиони долари).

РУСКАТА ПРЕРАБОТУВАЧКАТА ИНДУСТРИЈА СО ЗАВИДНИ РЕЗУЛТАТИ

Руската индустрија не само што ја преброди минатогодишната криза со многу помалку последици од европските земји, туку и оствари завидни резултати во областа на преработувачката индустрија. Увозот во споменатиот сегмент е двојно намален, а уделот...