„ВИТАЛИА“ ОТВОРИ ПРОДАВНИЦА ВО КАЗАБЛАНКА, ГО ОСВОЈУВА ПАЗАРОТ НА МАРОКО

„Виталиа“, водечка македонска компанија за здрава храна, членка на Македонско-руската стопанска комора, го зацврстува своето присуство со глобално проширување и отворање на својата најнова продавница во живописната Казабланка, главниот град на Мароко. Овој стратешки...

„ТИКВЕШ“ И „КАМНИК“ СО НАГРАДИ ЗА НАЈДОБРИ ВИНА НА „ВИНСКА ВИЗИЈА НА ОТВОРЕН БАЛКАН“

Српската премиерка Ана Брнабиќ на Вториот саем „Винска визија на Отворен Балкан“  ги додели трофејните награди за најдобри вина на саемот, меѓу кои се и наградите за македонските винарии „Камник“ и „Тиквеш“, членки на...

SEE TOP 100: КОМЕРЦИЈАЛНА ПРВА БАНКА ВО ЗЕМЈАВА, 46 ВО ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА

Комерцијална банка и оваа година е најдобро рангирана македонска банка на ранг-листата SEE TOP 100 најголеми банки во Југоисточна Европа, објавена од порталот SeeNews.com. Меѓу петте рангирани банки од земјава, Комерцијална банка го зазеде првото место според...

МАКЕДОНСКАТА РАЗМЕНА СО РУСИЈА ЗА ОСУМ МЕСЕЦИ ПОНИСКА ЗА 12,4 ОТСТО

Продолжува опаѓањето на вкупната стоковна размена меѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација.  До крајот на август  трговијата меѓу двете земји ја достигна вредноста од 232,7 милиони САД долари (лани во истиот период 265,6...

ВВ „ТИКВЕШ“ ВО НОВО ПАРТНЕРСТВО ЗА РАЗВОЈ НА КАДРИ ЗА ДОМАШНИТЕ КОМПАНИИ

Винарската визба „Тиквеш“, со своите ресурси и експертиза, активно ќе учествува во партнерството со кое приватниот сектор ќе се ангажира за развој на кадар во државата, во рамки на активноста која е кофинансирана од...

„РЕПЛЕК“ ПО ЧЕТВРТИ ПАТ СО ОВЕРАНА ДОБРА ПРОИЗВОДСТВЕНА ПРАКСА ОД ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ

Европската агенција за лекови (ЕМА) по четврти пат го потврди високиот квалитет на производите на „Реплек“, членка на Македонско-руската стопанска комора, доделувајќи го сертификатот – EUGMP (Good manufacturing practice). Овој сертификат е потврда за...

РУСИЈА ОД АВГУСТ И СО ДИГИТАЛНА РУБЉА

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша (24.07.2023 година) Законот за воведување дигитална рубља и создавање соодветна електронска платформа. Трансакциите во дигитална форма на руската национална валута ќе може да се вршат со помош на платформа...

GLOBAL FINANCE: КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ВО ДРУШТВО НА ВРВНИТЕ ФИНАНСИСКИ ИНОВАТОРИ

Комерцијална банка влезе во друштвото на врвните финансиски иноватори во светот со воведувањето на услугата електронска идентификација преку OneID. Меѓународниот магазин Global Finance ѝ ја додели на Комерцијална банка угледната награда „Врвен иноватор во...

ЈИБИЛЕЈ НА „АЛКАЛОИД“: НАЈПРЕПОЗНАТЛИВИОТ БРЕНД „БЕКУТАН“ НАПОЛНИ 45 ГОДИНИ

Фармацевтската компанија „Алкалоид“ одбележи 45 години на еден од своите најпрепознатливи брендови, колекцијата производи за деца „Бекутан“. „Бекутан“ располага со над 60 видови основни производи за нега на бебиња и повеќе од 100 различни...

„РЕПЛЕК“ МИНАТАТА ГОДИНА ЈА ЗАВРШИ СО ОПЕРАТИВНА ДОБИВКА ОД 1,6 МИЛИОНИ ЕВРА

Консолидираната оперативна добивка на АД „Реплек“, членка на Македонско-руската стопанска комора,  за периодот од 1 јануари 2022 година до 31 декември 2022 година изнесува 104,8 милиони денари. Оперативните приходи на компанијата изнесуваат 1.370,1 милиони денари и...