Архив

Архив

ПРОДОЛЖУВА СОРАБОТКАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СО ЦРВЕНИОТ КРСТ – ГОДИНАВА АКЦЕНТ НА ДЕЦАТА И...

Комерцијална банка АД Скопје,  членка на Македонско руската стопанска комора, и оваа година ја продолжи плодната соработка со Црвениот крст на Република Северна Македонија со...

ДВОЕН ЗЛАТЕН МЕДАЛ ЗА НОВОТО ПРЕМИУМ ВИНО НА „ТИКВЕШ“ ВО ХОНГ КОНГ ГИ...

Новото црвено премиум вино „Terrasse a L’Ombre 2018“, кое е дел од „Tikveš Châteaux & Domainеs“, освои двоен златен медал на првиот голем меѓународен...

„АЛКАЛОИД“ СО ПОТВРДЕНИ СЕРТИФИКАТИ ЗА ДОБРА ПРОИЗВОДНА ПРАКСА ЗА ПЛАСМАН ВО ЕУ

Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Словенија (JAZMP), по извршената инспекција во погоните за производство на лекови на Алкалоид АД Скопје, членка...

МАРИКА КАРАЏОВА: ГОДИНАВА „ЕВРОПА“ ПЛАНИРА ПОСИЛЕН ВЛЕЗ ВО ШВЕДСКА, ГЕРМАНИЈА И ИТАЛИЈА

Македонската кондиторска фабрика “Европа” , членка на Македонско-руската стопанска комора, е една од најстарите компании од кондиторската индустрија на Балканот. Веќе 137 години гордо...

КОНКУРС ЗА БЕСПЛАТНО СТУДИРАЊЕ НА МАКЕДОНСКИ ГРАЃАНИ ВО РУСИЈА

Министерството за наука и високо образование на Русија и Федералната агенција „Россотрудничество“ објавија конкурс за прием на државјани на Македонија и руски државјани кои постојано...

СПАСОВСКИ – БАЗДНИКИН: ПРОДЛАБОЧУВАЊЕ НА СОРАБОТКА МЕЃУ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И РУСИЈА

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски  го прими амбасадорот на Руската Федерација во нашата земја, неговата екселенција Сергеј Баздникин (17.1.2020 година).

ВО НОЕМВРИ НАЈБРОЈНИ СТРАНСКИ ТУРИСТИ БИЛЕ ГРЦИТЕ, ОПАЃА БРОЈОТ НА ГОСТИТЕ ОД РУСИЈА

Со доаѓањето на зимата почна да опаѓа бројот на руските туристи кои ја посетиле нашата земја.Во ноември од Руската Федерација допатувале само 378 гости,...

МАКЕДОНСКИТЕ КОМПАНИИ ДО КРАЈОТ НА НОЕМВРИ ИЗВЕЗЛЕ СТОКА ВО РУСИЈА ВО ИЗНОС ОД 46,9...

Македонските и руските компании до крајот на 11-тиот месец од минатата година истргувале стока во вкупна вредност од 176,7 милиони САД долари.Македонскиот извоз во...

„ДОЈЧЕ ВЕЛЕ“: ЗА МАКЕДОНСКИОТ ГАС ИМА АЛТЕРНАТИВИ, НО ПОТРЕБНИ СЕ ИНВЕСТИЦИИ

„Турски тек“ ги урна надежите за цевковод и низ македонска територија. „ТАП“ е алтернатива на која допрва треба сериозно да се работи, велат...

ЗОРАНЧО ПЕТАНОВСКИ ОД СКОПЈЕ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ŠKODA KAROQ НА „ЛУКОИЛ МАКЕДОНИЈА“

Новата 2020 година започна среќно и бериќетно за Зоранчо Петановски од Скопје, кој е среќниот добитник на главната награда ŠKODA KAROQ од наградната игра...